Részletes konzuli információ itt érhető el, az alábbiakban néhány kiemelt információt közlünk azok számára, akik Szlovéniába vagy Szlovénián keresztül utaznak.

 

1. BELÉPÉS AZ ORSZÁGBA / HATÁRHELYZET

Szlovénia a magyar és horvát határszakaszain 2023. október 21-től ideiglenesen visszaállította a határellenőrzést – a rendelkezés továbbra is érvényben van. Az intézkedés következtében hosszabb menetidővel kell számolni.

Ismét felhívjuk a magyar állampolgárok figyelmét az érvényes úti okmány meglétének fontosságára. Érvényes úti okmány az érvényes útlevél és személyazonosító igazolvány, továbbá az érvényes ideiglenes személyazonosító igazolvány. A vezetői engedély Szlovéniában NEM elfogadott útiokmány. (Bővebben alább a Beutazási feltételek menüpontban.) Egyúttal jelezzük, hogy Olaszország a szlovén-olasz határon folytat ellenőrzéseket, míg az osztrák hatóságok a szlovén-osztrák határon, ami a forgalmasabb időszakokban a Karavankák alagútnál torlódást okozhat.

 

A szlovén-magyar határszakaszon a következő határátkelőhelyeken kerül sor ellenőrzésekre:

1. a nemzetközi közúti személy- és teherforgalom számára:

  • Dolga vas (Hosszúfalu)
  • Pince (autópálya)

Ezeken a határátkelőhelyeken a határellenőrzés a nap 24 órájában zajlik majd.

2. a nemzetközi vasúti forgalom számára:

  • Hodoš (Hodos)

Ezen a határátkelőhelyen a határellenőrzés a vonatok menetrendje szerint történik.

3. Kizárólag az Európai Unió joga szerint szabad mozgás jogával rendelkező személyek számára, a nemzetközi közúti személy- és teherforgalom céljából a következő határátkelőhelyeket jelölték ki:

  • Pince (helyi közút)
  • Prosenjakovci (Pártosfalva)
  • Hodoš (Hodos)
  • Kobilje
  • Čepinci
  • Martinje

Ezeken a határátkelőhelyeken szelektív, szúrópróbaszerű határellenőrzésre kerül sor.

 

2. TARTÓZKODÁS SZLOVÉNIÁBAN

Szlovéniában továbbra is érvényben van az országban 3 napnál tovább tartózkodó külföldiek regisztrációjának kötelezettsége. 3 napnál hosszabb tartózkodás esetén, a jogszabály értelmében jelentkezni kell a helyi rendőrségen regisztráció céljából (ez alól kivételt jelentenek a hivatalos szálláshelyek, akik elvégzik a regisztrációt). Az eljárás díjmentes.

 

3. KÖZLEKEDÉS 

Általános információ

Sebességhatár: személyautók számára: 50 km/h (lakott területen), 90 km/h (lakott területen kívül), 110 km/h (gyorsforgalmi úton, kék színű autópálya táblával jelölve), 130 km/h (autópályán, zöld színű autópálya táblával jelölve). Néhány autópálya szakaszon 110km/h a sebességhatár (pl. az A5 magyar határ és Maribor közötti szakaszán), az alagutak környékén pedig általában 100 km/h sebesség a megengedett. A szlovén rendőrség rendszeresen méri a sebességet, az alagutakban pedig több helyen átlagsebességet is mérnek, amelyeknél már kisebb sebességtúllépés esetén is büntetnek.

A Szlovén Köztársaság területén belterületen is kötelező a nappali fényszóró használata a személygépkocsik számára, valamint minden rendelkezésre álló (első-hátsó) biztonsági öv használata. A szlovén jogszabályok értelmében tilos dohányozni olyan járműben, amelyben 18 év alatti személy is utazik. A jogszabály megsértése esetén a rendőrség bírságot szabhat ki.

 

Autópálya matrica

Felhívjuk a Szlovéniába beutazók figyelmét arra, hogy még a szlovén határ átlépése előtt vásárolják meg a szlovéniai autópálya-matricát. A matrica nélkül közlekedőkre 300-800 EUR büntetést róhatnak ki az illetékes szlovén hatóságok.

2022. február 1-jétől kezdődően kizárólag – az online is megvásárolható – e-matricával vehetők igénybe a szlovén autópályák és gyorsforgalmi utak. Az éves matricák a vásárló által megjelölt dátumtól számított 365 napig érvényesek. A Szlovén Autópályakezelő (DARS) tanácsára – és a már tapasztalt visszaéléseket elkerülendő – az e-matricákat kizárólag a  DARS hivatalos webhelyéről vagy benzinkutakon érdemes megvásárolni.

Felhívjuk a figyelmet arra, hogy az e-matricához megadott rendszám helyességéért és a megfelelő díjkategória kiválasztásáért a vásárló felel! Az e-matricák érvényességét a magyarországihoz hasonló kamerás figyelőrendszerrel ellenőrzik.

További részletek a DARS honlapján találhatók.

 

Információ fuvarozók részére

Közlekedési tilalom van érvényben Szlovénia autópályáin és bizonyos gyorsforgalmi útjain a 7,5 t-nál nehezebb járművekre vonatkozóan vasárnap és ünnepnapokon 8-22 óra között. Részletes információ elérhető itt

 

Teendők gépjármű műszaki meghibásodása esetén 

Azonnali teendők az autópályán történt meghibásodás esetén - útmutatás itt.

  • Amennyiben járművével a belső vagy a külső forgalmi sávban, illetve az autópálya le- vagy felhajtóján akad el, a Szlovén Autópályakezelő (DARS) szerződéses autómentője eltávolítja onnan a meghibásodott járművet.
  • Amennyiben személygépkocsijával vészhelyzeti (leálló) sávban, szervízpihenőhelyen vagy pihenőhelyen akad el, akkor hívhatja saját autómentő szolgáltatóját is, vagy igénybe veheti a DARS szerződéses partnereinek szolgáltatásait.

A gépjárművek meghibásodása, megsérülése és elhagyása esetén a DARS-ot a 00 386 1 518 85 18 telefonszámon kell hívni.

A DARS alvállalkozó vontató cégeinek járművein szerepelnie kell a DARS mágneses logójának, amelyen ez a felirat szerepel: „Pogodbenik DARS, št. (az alvállalkozó száma)”. 

Felhívjuk az állampolgáraink figyelmét arra, hogy a szlovén autópályákon visszaélések tapasztalhatók egyes vontatócégek részéről. Ennek elkerülése érdekében az alábbiakat javasoljuk:

A DARS hivatalos alvállalkozói tarifái nem lehetnek magasabbak a DARS honlapján szereplő összegeknél, amelyekről itt lehet tájékozódni. Amennyiben magasabb a számla összege, úgy javasoljuk a DARS honlapján szereplő árakra való hivatkozást. Utólag is van lehetőség panaszt tenni a DARS-nál (a gp@dars.si e-mail címen) a számla bemutatásával.

Javasoljuk – legfőképpen a Celje és környékén átutazóknak –, hogy amennyiben gépjárművükkel az autópályán, vagy annak valamely megállójában műszaki okok miatt kénytelenek megállni, a kiérkező szlovén autómentő által kiállított papírt azután írják alá, hogy maguk is meggyőződtek a műszaki hiba valódiságáról és a gépkocsi üzemképtelenségéről.

Az autómentő általi elszállítást érintő esetleges vita esetén – indokolt és kivételes esetben – állampolgáraink a 112/113-as segélyhívón keresztül a szlovén rendőrséghez fordulhatnak, a helyszínen megvárva a rendőri intézkedést. (Megjegyzés: azután, hogy aláírták az autómentő által kiállított iratot és kifizették az autómentő cég költségeit, panaszukat a továbbiakban már kizárólag jogi úton, polgári peres eljárás keretében tudják érvényesíteni.)

Az autó/kamion vontatási ügyek kapcsán helyben tapasztalt súlyos jogsérelem esetén (azaz áru lefoglalása és/vagy fizikai személy szabad-mozgásának korlátozása esetén) javasolt a helyi rendőrség értesítése a 112/113 segélyhívón keresztül.

Az eddigi tapasztaltok szerint a DARS alvállalkozói közül a Žonta, a Global és a Draganović nevű cégek számláztak túl az általuk nyújtott szolgáltatásokért, illetve tartották vissza telephelyükön a gépkocsikat az általuk kibocsátott számla fizetésének megtörténtéig. Felhívjuk a figyelmet arra, hogy a Žonta és a Global már nem tartoznak a DARS alvállalkozói közé. Az aktuális alvállalkozói lista itt érhető el.

 

A 3,5 tonna összsúlyt meghaladó járművek elvontatása

2019. április 1-től megváltoztak a 3,5 tonnát meghaladó gépjárművek elvontatásának szabályai. Az elvontatást az autópályáról, a gyorsforgalmi utakról és az autópálya-pihenők parkolóiból kizárólag csak a szlovén autópályakezelő, a DARS alvállalkozó cégei végezhetik.

Az alvállalkozók listája és működésük területi felosztása itt tekinthető meg. A saját szervezésben vagy asszisztencia által történő elvontatást büntetik!

A törvény értelmében a meghibásodott, megsérült, elhagyott járműveket a leállósávról és az ún. segélyöblökről (muravidéki autópálya) legkésőbb két órán belül, az autópálya parkolóiból pedig 72 órán belül el kell távolítani. Kisebb meghibásodások esetén a parkolóban történő gépkocsijavítás megengedett. A DARS munkatársai kizárólagos döntési jogkörrel rendelkeznek arról, hogy a gépjármű megjavítható-e a parkolóban.

A jármű elvontatása az autópályáról és a parokolókból csak a DARS munkatársának jelenlétében történhet. Javasoljuk, hogy a visszaélések megelőzése érdekében erre fokozottan figyeljenek. Javasoljuk továbbá, hogy a DARS munkatársának jelenlétében állapodjanak meg, arról is, hogy a járművet hova, mely telephelyre vontassák, és csak az ilyen módon megszületett egyértelmű megállapodás után kerüljön aláírásra a vontatás megrendeléséről szóló irat. Amennyiben a gépjárművet nem valamely szervízbe viszik, az elvontatás általában a vontató cég legközelebbi védett parkolójába történik. A vontatás költségeit a helyszínen kell rendezni, az előszámla szerinti fizetés javasolt.

Az alvállalkozóknak a DARS által előírt árjegyzéket kell alkalmazniuk, amely itt tekinthető meg. Számlázási és egyéb visszaélések esetén a gp@dars.si e-mail címre lehet panaszt küldeni.

 

Információ Szlovéniában személyszállítási szolgáltatást végzők számára

A Szlovéniába belépő külföldi személyfuvarozók (buszok, kisbuszok stb.) utazási céljuktól függetlenül adózási kötelezettség alá esnek Szlovéniában. Az autóbusz üzemeltetőjének (az utazás szervezőjétől függetlenül) szlovén adószámot kell kérnie és jelentést kell benyújtania a Szlovéniában/Szlovénián keresztül megtett fuvarokról, amelyek után adót kell fizetnie. További információ.